Bollinger Bands

BB

Zapoznanie z indykatorem technicznym w praktyce Bollinger Bands. Do niżej opisanej strategii jako wskaźnika potwierdzenia będziemy używać oscylatora stochastycznego.

 

 

 

Bollinger Bands, zwany także pasmem Bollingera, jest wskaźnikiem trendowym używanym przy analizie technicznej. Ten indykator, w niektórych źródłach wspominany pod skrótem BB, pozwala wizualizować zmienność (stopień wahania wartości aktywa) i relatywny poziom cenowy w danym okresie czasu.

Jeżeli cena dostanie się poza pasmo Bollinger Band, powstaje specjalna sytuacja, która oznacza, że na rynku będzie miała zastosowanie jedna z dwóch opcji– rynek jest wyprzedany (oversold) albo w odwrotnym przypadku wykupiony (overbought). W takiej sytuacji kupujemy lub sprzedajmy opcję. Jeżeli cena aktywa dostanie się nad górne pasmo BB, pojawia się sygnał po którym powinniśmy zastanowić się nad sprzedaniem opcji (Put). W odwrotnym przypadku, jeżeli cena spadnie pod granicę BB, warto kupić opcję (Call).

Użycie pasma Bollingera w praktyce

Tak samo jak w innych strategiach do analizy technicznej w naszym przykładzie będziemy używać internetowej usługi FreeStockcharts.com (recenzja FreeStockCharts). Oprócz pasma Bollingera będziemy używać także potwierdzający (uzupełniający) wskaźnik – oscylator stochastyczny. Jeżeli nie wiesz czym jest oscylator stochastyczny polecam zapoznać się z tym tematem (odnośnik powyżej). W tym momencie powinieneś mieć otwarty dowolny software lub usługę internetową potrzebną do analizy technicznej z ustawionym oscylatorem stochastycznym. Do niego bardzo prostym sposobem dodamy BB – kliknij na dodaj wskaźnik i wybierz Bollinger Bands ®, następnie wybierzemy wykres, na którym chcemy go zamieścić. W naszym wypadku wybieramy historię ceny (price history).

Strategie z Bollinger Bands

Po stowrzeniu wykresów możemy od razu przejść na naszą strategię z BB i uzupełniającym stochastycznym oscylatorem. Zapewne już zauważyłeś, że większość świec znajduje się bezpośrednio w pasmie Bollingera. Nie są one dla nas zbyt interesujące, będziemy się skupiać głównie na pozostałych. Nasza strategia jest następująca – poczekamy aż świeca zacznie przechodzić przez granicę BB (niezależnie w górnym czy dolnym pasmie). W obu przypadkach poczekamy na zamknięcie świecy oraz sprawdzimy wartość na oscylatorze stochastycznym. Handlować możemy zacząć wtedy, kiedy oba wskaźniki zostaną zatwierdzone.

Začátek obchoduje je označen modrou šipkou
Początek transakcji oznaczony jest niebieską strzałką. Zielona pionowa linia oznacza aktualną wartość na stochastycznym oscylatorze przy rozpoczęciu transakcji..

Ogólne zasady BB

Jeżeli stochastyczny oscylator dostał się pod wartość 20 i przynajmniej część świecy znajduje się w BB, powinniśmy zastanowić się nad zakupem opcji.
Jeżeli stochastyczny oscylator dostał się nad wartość 80 i przynajmniej część świecy nie znajduje się w BB, powinniśmy zastanowić się nad sprzedaniem opcji.

 

  • Last modification: Październik 16, 2016

Autor: Michal

Przed 4 laty po raz pierwszy zacząłem handlować na giełdzie, interesowałem się wtedy przede wszystkim handlem akcji i forex. U owych dwóch narzędzi finansowych wytrzymałem mniej więcej dwa lata, potem przeszedłem na nowość w owym czasie, którą był handel opcjami binarnymi. Handel ten na tyle mnie zaciekawił, że zacząłem aktywnie się nim interesować każdy dzień. Po 4 latach na rynku zdecydowałem się podzielić z innymi ludźmi zyskanymi doświadczeniami i praktyką, stworzyłem więc PortalHandlowy.com.

Handluj u najbardziej popularnego brokera IQ Option

Zacznij handlować
(Usługa CFD. 76% traci pieniądze)
Copyright PortalHandlowy.com 2016 | Template: Theme in Progress | Portal works on: Wordpress | Many thanks also to Ballicons | Designcontest | Freepik.com