Indykator RSI

RSI-indikator

Nie wiesz jak działa indykator RSI ? Za pomocą przykładu poniżej spróbujemy wyjaśnić Ci jak działa prosta strategia z RSI i stochastycznym oscylatorem.

 
 
 

Co to jest RSI? Jest to skrót pochodzący z języka angielskiego, oznacza on Relative Strenght Index. Do języka polskiego można przetłumaczyć jako indeks relatywnej siły. Może on mieć wartość od 0 do 100, przy czym wartości mniejsze niż 30 oznaczają wyprzedany rynek (oversold) a wartości wyższe niż 70 wykupiony rynek (overbought).

Użycie indykatora RSI w praktyce

My będziemy RSI używać oscylatora w kombinacji z stochastycznym oscylatorem, o którym wspominaliśmy w ostatniej części naszej akademii. Jeżeli jej nie czytałeś, zalecane jest przejście na strategie z oscylatorem stochastycznym, ponieważ będziemy kontynuować za pomocą szablonu wspominanego w tym artykule. Otwieramy szablon w którym mamy już oscylator stochastyczny i dodamy do niego jeszcze oscylator RSI. Tak samo jak ostatnio usuwamy drugą krzywą Moving Avarage 5, której nie będziemy w tej chwili używać i mogłaby nas tylko mylić. Następnie klikamy na indykator RSI, wybieramy Edit i ustawiamy period z wartości 50 na 14. Kolejnym zadaniem będzie dodanie krzywych poziomowych, którym nadamy wartości 30 i 70. Teraz już tylko pozostało czekać aż wartości osiągną jednocześnie poziom przez nas stworzonych linii poziomowych na oscylatorze stochastycznym i RSI .

indykator-RSI
Zielone pionowe linie oznaczają transakcje zakończone sukcesem. Czerwone kropki jednoczesne przekroczenie obu granic.

W chwili kiedy zostaną zatwierdzone oba sygnały z oscylatora stochastycznego i RSI jednocześnie, dostajemy możliwość stworzenia naszych transakcji. Jeżeli krzywa stochastycznego oscylatora znajduje się pod wartością 20 i RSI oscylator pod 30, warto zastanowić się nad zakupem opcji Call/kierunek w górę. Odwrotnie, jeżeli krzywa oscylatora stochastycznego jest pod wartością 80 i RSI nad 70, rozmyślamy nad sprzedażą –Put / kierunek w dół. Osobiście przy użyciu tej strategii wybieram 5-10 minutowy czas ekspiracji (każda świeca reprezentuje jedną minutę i zawsze kiedy odliczysz pięć świec od czasu kiedy byś zawarł transakcję, możesz sprawdzić czy byłaby ona zakończona sukcesem). Jak już zapewne zauważyłeś, po dodaniu indykatora RSI, wyraźnie zmieniła się liczba potencjalnych transakcji w porównaniu z sytuacją, kiedy używaliśmy tylko oscylatora stochastycznego. Nie powino wzbudzać to naszych obaw. Te wahania są całkowicie normalne ze względu na to, że sytuacji, które zatwierdzają oba oscylatory jednocześnie jest niewiele (z drugiej strony powinna wzrosnąć liczba sukcesywnych transakcji).

Ogólne zasady

RSI i Stochastic powyżej 70 a 80 – zastanawiamy się nad sprzedażą Put opcji – kierunek w dół.
RSI i Stochastic poniżej 30 a 20 – zastanawiamy się nad zakupem Call opcji – kierunek w górę.

Zalecenia

Oscylatora RSI niewarto używać bez innego indykatora, który by potwierdzał jego wyniki. Osobiście do analizy technicznej oprócz RSI używam jeszcze wspomnianego oscylatora stochastycznego. Przy użyciu tych indykatorów miara sukcesu moich transakcji wynosi 72,94% (miara sukcesu testowana jest na 85 transakcjach – 62 wygranych i 23 przegranych) Niektórzy handlowcy mogą używać innych wartości niż wspomniałem wyżej. Zależy to tylko od Ciebie jakie wartości wybierzesz. Możesz na przykład spróbować z bardzo popularnymi 20 i 80.

  • 1 comment
  • Last modification: Październik 16, 2016

Autor: Michal

Przed 4 laty po raz pierwszy zacząłem handlować na giełdzie, interesowałem się wtedy przede wszystkim handlem akcji i forex. U owych dwóch narzędzi finansowych wytrzymałem mniej więcej dwa lata, potem przeszedłem na nowość w owym czasie, którą był handel opcjami binarnymi. Handel ten na tyle mnie zaciekawił, że zacząłem aktywnie się nim interesować każdy dzień. Po 4 latach na rynku zdecydowałem się podzielić z innymi ludźmi zyskanymi doświadczeniami i praktyką, stworzyłem więc PortalHandlowy.com.

Handluj u najbardziej popularnego brokera IQ Option

Zacznij handlować
(Usługa CFD. 76% traci pieniądze)
Copyright PortalHandlowy.com 2016 | Template: Theme in Progress | Portal works on: Wordpress | Many thanks also to Ballicons | Designcontest | Freepik.com