Wykres świecowy

PortalHandlowy.com Poradnik Wykres świecowy

svickovy-graf

Za pomocą przykładów poniżej nauczymy Cię , jak orientować się w wykresie świecowym oraz co oznaczają kształty pojedynczych świec.

 
 
 

Podstawowym zadaniem przy analizie technicznej jest nauczenie się czytania wykresów świecowych opcji binarnych i foreksu.Zastanawiasz się zapewne co oznaczają pojedyncze świece. Każda świeca oznacza ruch ceny. Mimo tego, że wartość ta może spadać i rosnąć możemy za pomocą świec zaobserwować minimalną i maksymalną cene w wybranym zakresie czasowym.

Przy użyciu wykresu świecowego musisz wybrać jakiś timeframe, który jest zakresem czasu, określonym przez jedną świecę. Może to być 1 minuta, 5 minut, 15 minut, 30 minut, 1 godzina lub inna wartość. Jeżeli wybierzesz timeframe wynoszący 5 minut, to każda świeca w Twoim wykresie będzie oznaczać 5 minut ruchu ceny wybranego aktywa. W przypadku gdy mamy na całym wykresie 30 takich świec, zobaczymy ostatnich 150 minut rozwoju ceny.

Świeca byka i niedźwiedzia

Wykresy świecowe możemy podzielić na 3 rodzaje. Pierwszy z nich określa wzrost. W takim wykresie świeca jest nazywana świecą byka (w naszym przykładzie reprezentuje ją świeca biała). Drugi rodzaj oznacza spadek ceny a świeca, w nim, nazywana jest świecą niedźwiedzia (ciemna świeca). Trzecia opcja jest świecą bez ciała, co oznacza neutralny trend.

rostouci-a-klesajici-svickovy-graf
 
 

Open – Pierwsza cena (na początku danego sezonu).
Close– Końcowa cena (na końcu danego sezonu).

High– Najwyższa osiągnięta cena w ramach cyklu

Low– Najniższa osiągnięta cena w ramach cyklu

 
 
 

Świece tworzą ciało i knot. Górny knot mierzy odległość miedzy najwyższą ceną osiągniętą w ciągu cyklu i górą ciała (u świecy byka – close a u świecy niedźwiedzia – open). Dolny knot oznacza odległość miedzy ceną low i dolną częścią ciała (analogicznie albo miedzy ceną open albo ceną close). Ciało świecy rozróżniamy na podstawie koloru i kształtu. Jeżeli chodzi o żelazne ciało, to cena rośnie. Przy kolorze czerwonym cena spada.

 

Kształty pojedynczych świec

1) Długie ciało świecy oznacza trend rynku a na podstawie koloru rozróżniamy czy cena spada czy rośnie.

Zielone, długie ciało świecy oznacza, że kupujący są w przewadze a cena rośnie.
Czerwone, długie ciało świecy oznacza, że jest więcej sprzedających i cena spada.

2) Krótkie ciało świecy oznacza niepewność na rynku. Im mniejsze będzie ciało świecy, tym trudniej będzie stwierdzić kto ma przwagę – kupupjący czy sprzedający.

3) Ostatnią możliwością jest świeca bez ciała, jej kształt przypomina krzyżyk lub plus. W tej sytuacji trend jest absolutnie neutralny. Oznacza ona równowagę pomiędzy kupującymi i sprzedającymi.

Przykład wykresu świecowego

svickovy-graf-priklad

Na obrazku znajduje się wykres firmy Google. Każda świeca na wykresie oznacza 5 minut (M5). Razem na wykresie znajduje się 48 świec, co oznacza, że właśnie patrzymy na wykres aktywa z ostatnich 240 minut. Zielone świece oznaczają wzrost ceny a czerwone jej spadek..

 

  • Last modification: Październik 16, 2016

Autor: Michal

Przed 4 laty po raz pierwszy zacząłem handlować na giełdzie, interesowałem się wtedy przede wszystkim handlem akcji i forex. U owych dwóch narzędzi finansowych wytrzymałem mniej więcej dwa lata, potem przeszedłem na nowość w owym czasie, którą był handel opcjami binarnymi. Handel ten na tyle mnie zaciekawił, że zacząłem aktywnie się nim interesować każdy dzień. Po 4 latach na rynku zdecydowałem się podzielić z innymi ludźmi zyskanymi doświadczeniami i praktyką, stworzyłem więc PortalHandlowy.com.

Handluj u najbardziej popularnego brokera IQ Option

Zacznij handlować
(Usługa CFD. 76% traci pieniądze)
Copyright PortalHandlowy.com 2016 | Template: Theme in Progress | Portal works on: Wordpress | Many thanks also to Ballicons | Designcontest | Freepik.com